Moje dítě mě baví

Být mámou je super. Protože jsem se na dítě těšila už asi od 16ti, představovala jsem si, že až jednou toho drobka budu mít, nebude mě už nic moc trápit. Vždyť se mi splní to největší přání. Jo, bylo to trochu naivní. Lítostných ani zlostných emocí mě mateřství nezbavilo. Pravdou ale je, že citelně otupilo jejich hrany.

Svoje splněné přání si uvědomuju a užívám každý den. Vím, že mít zdravé dítě není samozřejmost, ačkoliv se to tak v dnešní době může zdát. První rok s miminkem je náročný, ne že ne. Pro každou maminku trochu jinak a v jiných obdobích, ale každá z nás si prožila bezesné noci s dítětem v horečce, hysterickou paniku, když horečka přišla poprvé a spoustu dalších strachů a únav, nula volného času a mizerně málo svobody a energie na to, aby si člověk někam večer vyšel s kamarádkou nebo se jakkoliv pořádně odreagoval.

Na druhé straně, a o tom je tenhle článek především, jsou ty tisíce momentů štěstí, radosti, hrdosti, překvapení, fascinace… Které se vám do paměti vryjí mnohem hlouběji. Ostatní zůstane v mlze. Samozřejmě, abyste posléze chtěli a měli další dítě. 😁

Po roce věku se život s dítětem hodně mění, aspoň já to tak vnímám. Dítě už hodně komunikuje, začíná se rýsovat jeho povaha a je na čase začít ho vychovávat. Začíná nový rozměr zábavy, který mě osobně čím dál víc baví. I když jsme si Olivera užívali od prvního dne, musím říct, že po roce si ho užíváme o to víc. Když jde spát, díváme se s manželem na fotky z uplynulého dne a bavíme se tím, co zase předvedl, vymyslel, co se naučil… Fakt, věřte tomu, že i chlapi dokážou dětem propadnout tak, že se jich nemůžou nabažit.

Pro mě je teď Oliver dokonalý parťák. Jezdí se mnou po nákupech, vyndává nádobí z myčky (jakoby), prádlo z pračky, potlouká se kolem, když si myju nebo foukám vlasy, když vyřizuju maily… Účastní se všeho a většinu času vesele a spokojeně. I když se mu zrovna nemůžu chvíli věnovat, jsme spolu, jukáme na sebe, smějeme se.

Zároveň si umí sám hrát. Najde si auto a jezdí si s ním, narazí na knížku, prohlédne si ji… Už to není tak, že když je vzhůru, absolutně nic nestíhám. Dnes je můj život akčnější než dřív, kdy jsem chodila z domova do práce a z práce domů. Před mým těhotenstvím jsme byli s manželem zavalení tolika povinnostmi, že jsme někam vyráželi jen vzácně. Nebyl čas, chuť ani motivace. Teď motivaci naopak mám. Vyrazit z domova a užít si volný čas už totiž není samozřejmost, ale vzácnost, a tak člověk s povděkem využije jakoukoliv příležitost a náležitě se čas mimo důvěrně známé zdi domova užije.

Co si teď strašně užívám, jsou výlety a aktivity, které podnikáme. Oliver už má ze všeho rozum, poznává věci z knížek, z animovaných písničkových klipů apod. Takže nadšeně ukazuje, směje se… Na hřištích miluje klouzačky, a tak se každou chvíli vracím do dětství. Častěji než kdykoliv dřív se mi vybavují věci, které jsem jako dítě taky milovala, pocity, které jsem v určitých momentech měla… A to je kouzelné. ❤

Vím, že spousta budoucích maminek se bojí změn, které s dítětem přicházejí. Ráda bych je tímhle článkem povzbudila k tomu, aby si zkusily režim s dítětem nastavit i svým potřebám, zapojit nejbližší okolí, jak jen je ochotné se podílet, a pak je možná velká spousta věcí, aniž by mateřství člověku začalo psychicky přerůstat přes hlavu.

A vy, maminky malých divočáků, se kterými je těžké pořízení a můžete si o volnu nebo domácích pracích ve spolupráci s nimi nechat zdát, opakujte si denně aspoň to, že je mezi námi velká spousta jiných maminek, které by rády měly jakkoliv zlobivé děti, jen kdyby byly zdravé. A taky je tu spousta žen, kterým se přání o vlastních dětech nikdy nesplní. Tak co? Je to lepší? Mě tahle perspektiva v krizových chvílích pomáhá. Řekla bych, že dokud je rodina zdravá, je všechno vlastně v pohodě. ❤

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s