Když čištění zubů baví rodiče, děti je rády napodobují

Jak jste možná v předchozích článcích u mě na blogu už zaznamenali, zuby jsou teď u nás doma velké a neustálé téma. 😁 A tak mě napadlo oslovit s několika dotazy Simonu Strakovou, profesí dentální hygienistku, která má zároveň svůj blog a je aktivní na Youtube i na Instagramu, kde ji najdete pod profilem @zdenikudentalnihygienistky.

Kdy je na čase začít s pravidelnou péčí o zuby?

Zoubky jsou třeba čistit hned po prořezání. Není třeba čekat, až jich bude více.

Jak by mělo čištění prvních zoubků vypadat?

Zoubky by se měly čistit nejlépe štětinou, to znamená zubním kartáčkem. Ale pro děti jsou fajn i kartáčky na prst nebo kousátka s gumovými štětinami.

Simona StrakováDoporučila byste nějaké konkrétní typy prvních zubních kartáčků/pomůcek?

Pro dočišťování zubů rodičem doporučuji malé zubní kartáčky vždy s rovným zástřihem.

Kdy je potřeba začít používat dětskou zubní pastu? Na co se při výběru té pro úplně nejmenší děti máme soustředit?

Zubní pasta se používá tehdy, kdy dítě umí vyplivnout. Zubní Pasty by se neměly polykat. A jsou také rozlišené počtem fluoridů. Pro děti do 6ti let věku je to konkrétně 250-500 ppm. Tato hodnota je udávaná na pastách. Nejradši doporučuji přírodní zubní pasty.

Jak je to s první návštěvou zubaře?

Klidně vezměte dítě s sebou na svoji prohlídku a stomatolog se rovnou podívá už na první zoubky. Nejlepší zkušenost je, když dítě nic nebolí. Pak příště nemá strach.

Co je pravdy na tom, že zkažené mléčné zuby mohou poškodit ty druhé?

Mléčné zoubky drží místo stálým zubům. Takže když přijde dítě brzy o mléčné zuby, tak ty stále mohou mít křivé postavení v ústech, a také nemusí v zubní kosti dostatečně dozrát.

Co když si dítě odmítá zuby čistit? Existují nějaké finty, jak ho pozitivně motivovat?

Finty na čištění zubů možná jsou, ale nevím, jak moc efektivní. Čištění zubů musí bavit rodiče, děti je pak rádi napodobují. Nebo si zkuste dát tablet s pohádkou za dekolt, položte dítě na pohovku, ať na tablet vidí, když jste nad ním a můžete čistit. Já osobně děti nemám, tak nemohu doporučovat. Ale hlavní je pozitivní přístup k čištění.

Jak poznáme, jestli musíme dítěti zuby dočišťovat, nebo už si je zvládá dobře vyčistit samo?

Existují indikátory zubního plaku ve formě tablet nebo roztoku. Zuby potřete, a tím barvivem se zubní plak obarví. Tím pak poznáte, jestli je dobře vyčištěno. Pouhým okem ten začátek zubního plaku posléze zubního kamene jako laik nepoznáte.

Určitě jsem se na spoustu věcí nezeptala, napadají vás nějaké tipy na závěr?

Ano, jedna „podpultovka“, jak přežít prořezávání mléčných zubů. Doporučuji kyselinu hyaluronovou, potírat si s ní bradavky před kojením. Průběh prořezávání by měl být hladší. Lze použít přírodní kyselinu hyaluronovou, kterou si maminka před kojením bradavky potře. Co naopak není dobré, je celodenní napájení dětí sladkými nápoji. Učte je spíše na čistou vodu a nedoslazujte čaje medem, není to nutné.

(Foto z archivu Simony Strakové)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s