Co jsem pochopila až jako máma

Před těhotenstvím vám každý tvrdí, že se vám s příchodem dítěte obrátí život úplně naruby. Jak komu. Záleží na tom, jaký máte životní styl a jaké se vám narodí dítě. Nám se život naruby neobrátil, ale samozřejmě se v mnohém změnil. Především jsme se ale změnili my. Dospěli jsme.

Od chvíle, kdy jsem poprvé viděla na ultrazvuku žízalku s tlukoucím srdíčkem, jsem navždycky přestala být sama za sebe. A to mě neustále něco učí…

…nesobeckost

Každá máma musí přestat být sobecká. Její zájmy i potřeby přirozeně ustupují stranou. Jakmile Oliver začal víc rozumět tomu, co říkám, a chápat svět kolem sebe, začala jsem ho jemně učit, že i já se potřebuju najíst, napít, chvilku si odpočinout. Každý věk a situace si vyžaduje jinou míru mateřské obětavosti, nesobeckosti. Umění je najít rovnováhu.

…respekt

Během těhotenství jsem prošla několika lekcemi, které mě naučily respektu k přírodě i k medicíně. Opět je potřeba tyhle dvě věci vybalancovat. Dnes už vím, že člověk míní a příroda mění, že musíme události nechat s důvěrou plynout svým tempem a směrem, že se naše plány můžou ze dne na den změnit a nikdo se nebude ptát, jestli nám to takhle vyhovuje. Plynout s respektem v proudu dění mi nikdy nešlo, chtěla jsem, aby věci byly tak, jak považuju za správné. Zbavit se tohohle tlaku je pro mě osvobozující. Začala jsem žít s větší lehkostí.

…trpělivost

Trpělivost je ctnost, kterou jsem před těhotenstvím moc neoplývala, což souvisí s tím, co píšu o několik řádků výše. Pak jsem se jí ale musela naučit, jinak bych se za těch 8,5 měsíce ixkrát zbláznila. V prvním trimestru jsem čekala od kontroly ke kontrole, jestli to celé vůbec dopadne. Na úplném začátku dokonce s podezřením na mimoděložní těhotenství.

Ve třetím trimestru jsem pak skončila se zhoršenými průtoky z placenty a riziku předčasného porodu v rizikové poradně v Motole. Dvakrát týdně jsem tam trávila nekonečné hodiny čekáním na konzultaci s lékařem, který mi většinou neřekl nic jiného, než že je všechno ještě v normě a uvidíme příště. Během těch hodin čekání jsem přes břicho hladila stepujícího Olivera a něco ve mně mi říkalo, že bude všechno v pořádku a jen mě to má něčemu naučit.

Mohla jsem buď týdny žít ve strachu a panice, že je moje dítě možná ohrožené na zdraví/životě, nebo jsem se mohla uklidnit pravidelnými kontrolami, čilými pohyby dítěte a svojí intuicí. Vybrala jsem si druhou variantu, a i když popravdě zpětně netuším, jak se mi povedlo tohle období překlenout s takovým klidem (hormony), zvládla jsem to a obrovsky mě to posílilo.

Část toho vnitřního klidu mi zůstala. S Oliverem v ničem netlačím na pilu. Snažím se, aby vyrůstal s rodiči, kteří ho podporují v tom, co se mu daří, pomáhají mu v tom, v čem potřebuje, a dávají mu čas, aby se vyvíjel svým tempem. Snad se nám to daří.

…láska

Olivera jsem samozřejmě milovala už v době, kdy jsem o něm nic netušila kromě toho, jak se má čile k světu. Když se narodil, bylo to zvláštní. Láska k němu se rozvíjela postupně, vlastně stále roste. S každým úsměvem, pomazlením, kojením… Láska k dítěti je opravdu tou nejsilnější, kterou člověk, hlavně žena, může zažít. Nepřestalo mě zajímat oblečení, to, jak vypadám, ani mi nepřestalo záležet na mé práci… Ale láska k Oliverovi je všemu nadřazená. Priority jsou jasné.

…strach

I když jsem se bála různých věcí už dřív, jako každý, a měla jsem pocit, že se bojím hodně, skutečný strach poznávám opět až jako máma. Nepřipouštím si ho, protože jakákoliv negativní představa související s dítětem, je neúnosná.

…přecitlivělost

O doby, kdy jsem byla těhotná, jsem přecitlivělá na všechno, co se týká zdraví a bezpečnosti dětí, potažmo rodiny. U toho, na co jsem se dřív mohla v televizi dívat bez sebemenší pohnutky, mi dneska musí asistovat balíček kapesníčků, plus ovladač pro hysterické přepínání na jiný kanál.

Moc by mě zajímalo, co vám mateřství dalo a vzalo? Kam vás v životě posunulo? Budu se těšit na vaše příběhy, ať už v komentářích pod článkem, mailu, nebo třeba v inboxu na Instagramu.

2 komentáře Přidejte váš

 1. Tereza píše:

  Krasny clanek, moc hezky napsano a jako novopecena mama jsem se v tom hodne nasla 🙂 dokonce jsem o tom pak premyslela v lese na prochazce s malou v satku. Co mi materstvi dalo a vzalo 🙂

  Tak v prvni řadě urcite tu nezmernou lasku, ktera ve me k tomu novymu tvoreckovi postupně narostla (ne, neprislo to hned, na zacatku to byla spis nutnost chránit a vedomi ze bych ji mela milovat). A taky se mi zmenila laska k manželovi, je to jine, plnejsi ze je z něj teď navíc i tata moji dcery.

  Potom respekt k prirode a k tomu co moje telo dokaze, 9mesicu tvorit clovicka, porodit ho, pulroku jen kojit. Zmenilo se vnimani vlastniho tela, mnohem vic teď dbam na to necpat ho chemii a udrzovat v kondici. Kazdy den si najdu aspon 30min na kratkou jogu.

  No a dalsi důležitá vec je konecne schopnost ohradit se nazorum rodiny, okoli v situacich kdybych driv mlcela a kyvala. Ted uz nejde jen o me, ale o malou a to mi doda kuraz říct co a jak chci a cítím. Odvahu hajit so rozhodnuti, která treba rodina nechape. A s tim spojenou soudržnost s manzelem. Jsme ted nova rodina.

  A co materstvi vzalo? S některými kamarady z pretim jsme si ted daleko, ani ne vzdalenosti ale spis tematy a životem. Nejak jsem vypadla z kolotoce kariera a v patek parba a je mi tak nejak lip. Dobre spriznene duse zustaly a to je hlavni jak se to vytříbilo samo. No a volny cas pro sebe, ale o to vic si pak vazim kazde tiche chvile a vim, ze mi ten blazinec jednou bude chybet az mi ta potvurka vyroste 🙂

  Liked by 1 osoba

  1. mommyofoli píše:

   Terko, moc děkuju za doplnění článku Tvým příběhem! Pod všechno, co jsi napsala, se můžu podepsat. Mám to úplně stejně. 🙂

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s