Barefoot obuv: Návrat ke svobodným chodidlům

Pro mě je téma výběru vhodných dětských botiček čím dál aktuálnější, a tak jsem ráda, že jsem se díky rozhovoru s Michalem z obchodu a eshopu bareobuv.cz dozvěděla víc o tomto typu bot. Jsem zastáncem co nejpřirozenějšího vývoje bez posazování, chodítek a taky bez seškrceného chodidla. Ve výběru ideálního typu bot by měl mít ale finální slovo odborník, ať už fyzioterapeut, nebo specialista z obuvi. A teď už k těm slibovaným barefoot botkám! 😉

Spousta lidí barefoot obuv nezná, můžete popsat, v čem tkví její výhody?

Barefoot je vlastně takový moderní návrat k botám, které se kdysi dávno nosily. Lidská noha se vyvíjela přibližně dva miliony let, přičemž nejstarší boty, které se podařilo objevit, mají datované stáří cca 7,5 tisíce let. Byly vyrobeny z kůže a rostlin jako ochrana chodidla. Za 7,5 tisíce let jsme se dostali k tomu, že jsme nohu zavřeli do úzké boty, stáhli kotník, aby byl pevný a nehýbal se, protože evoluce a vývoj našeho chodidla byl dle těchto principů nedostatečný. Já osobně rád nazývám barefoot jako střih či styl obuvi, díky kterému naše nohy dostávají zpět svou roli pohyblivé a funkční části těla. Jsou pružné, s minimální podrážkou, ohebné, bez podpory klenby či opatku. Asi nejzásadnějším faktem je anatomické tvarování špičky boty pro prsty. Díky tomu se můžou naše chodidla hýbat a pružně reagovat, přizpůsobovat se všem změnám na povrchu, po kterém chodíme.

Barefoot boty tedy přinášejí obdobnou volnost jako chození naboso. Čím mohou běžné boty sešněrováním ublížit vývoji dětského chodidla?

Každý rodič si jistě dobře pamatuje tu chvíli, kdy se jeho potomek poprvé postavil, a udělal první krok. Jistě mi dáte za pravdu, že se jedná o jeden z mnoha zlomových okamžiků v životě a vývoji člověka. Tímto postavením na nohy vše teprve začíná. Noha se na svou funkci stoje a chůze připravuje už dlouho před tím, než se dítě postaví a začne chodit. Je proto důležité jí dát příležitost k přirozenému pohybu, právě, aby se ve své funkci uplatnila. Zdravá noha musí mít dostatek příležitostí zkoumat terén a učit se s ním spolupracovat. Sešněrováním nohy do tvrdé, neohebné a úzké boty ji o toto ochudíme. Barefoot boty svou měkkostí a ohebností podporují přirozené budování a zpevňování svalů. Dnes je na trhu obrovské množství dětské obuvi, sám jsem držel v ruce botu určenou pro nejmenší děti, kterou jsem nedokázal v ruce ohnout. Když se podíváme na to, jak člověk chodí, je přirozené, že se noha – bota ohýbá. Pokud to dítěti bota svou tuhostí nedovolí, může tím vznikat návyk na špatný pohybový vzorec a tím i možné problémy ve vývoji nohy jako celku. Bota by dle našeho názoru neměla nikterak dětskou nohu omezovat, podpírat či zpevňovat. Stejné to je také s podporou příčné klenby.

Jak se zorientovat v množství barefoot botiček? Může se stát, že vybereme špatně?

Doporučuji návštěvu některé z našich prodejen. Vždy se snažíme maximálně pomoci s výběrem vhodné obuvi pro konkrétního zákazníka. Zhodnotíme a změříme šířku a délku chodidla a na základě toho poté doporučíme vhodnou obuv. Nevhodný výběr barefoot bot může mít na nohu i negativní vliv. Kupříkladu, pokud zvolíme úzkou botu pro širokou nohu. V takovém případě je noha sevřená, a to i přesto, že jsme vybrali barefoot obuv.

Jak je to u dospělých, když už mají chodidla vyvinutá? Škodí nevhodná obuv stejně, nebo jinak?

Naneštěstí lidské tělo je neskutečně důmyslné a dokáže se neustále přizpůsobovat vzniklým okolnostem, ať již těm pro něj pozitivním či negativním. Přechod na barefoot by neměl být uspěchaný. Dospělý člověk, který chodil 20 či 30 let v normální obuvi, musí dopřát svému tělu čas přizpůsobit se změně. V barefoot botách se najednou začnou zapojovat svaly, které do této chvíle více či méně odpočívaly, protože jim tvrdá bota nedovolila pracovat.  U lidí, kteří přejdou zbrkle na barefoot, aniž dají svým nohám čas přizpůsobit se a nezmění styl chůze a práci svalů nohou, se mohou zpočátku vyskytovat bolesti chodidel, kotníku, lýtek či kolene. Je také zapotřebí poznamenat, že se jedná o velice individuální projevy. Svaly, které nic nedělaly, musí začít makat. Rád to přirovnávám k novoroční návštěvě fitcentra. Člověk si pořádně zacvičí, přežene to, a na druhý den ho všechno bolí. Naneštěstí se noha dříve či později přizpůsobí, svaly se posílí a bolest poleví.

Od jakých velikostí se barefoot boty vyrábí?

V podstatě od těch nejmenších čísel. Capáčky nebo taky prewallkers se vyrábí od čísla EU16-17, což je pro opravdu malinkatou nožičku. Takto malinké velikosti se dělají mimo jiné pro děti, které se rozchodí velmi brzy.

Barefoot botky jsou každopádně oproti klasickým dražší. Čím cena narůstá?

Barefoot boty nejsou úplně nejlevnější, nicméně se domnívám, že nejsou předražené. Vyšší cenu způsobuje hned několik faktorů. Tím asi nejzásadnějším je malovýroba. Barefoot je stále považován za něco alternativního. Dalším faktorem je ruční výroba a kvalita použitých materiálů či lepidel.
Například značka Froddo používá kůže, které jsou činěny přírodními látkami, barveny přírodními barvami bez obsahu nebezpečných látek, jako je chrom apod. Nakonec jsou ve výrobě použita lepidla, která jsou na vodní bázi. Díky tomu může výrobce garantovat, že jejich produkty jsou šetrné k dětem stejně tak jako k životnímu prostředí. Vždy záleží, jaké výrobky porovnáváme. Pokud budeme porovnávat nejlevnější dostupné boty s barefoot, pak je rozdíl obrovský. Pokud porovnáme výrobky prestižnějších značek, pak je cena srovnatelná. Co již ovšem srovnatelné není, jsou použité materiály a střih (tvar).

Kolik bot vlastně malé dítě potřebuje? Dají se všechny typy pořídit v podobě barefoot?

Na množství bot má každý svůj, mnohdy odlišný názor. Můj osobní pohled je, že každý upotřebí několik druhů bot bez ohledu na to, zda se bavíme o batoleti, větším dítěti, či dospělém. V deštivých dnech jistě upřednostníte nepromokavost gumáků. V horkých letních dnech zase sáhnete po volnější otevřené obuvi a v chladnějším počasí zase po uzavřené botě. Tyto tři druhy bot může vaše dítě upotřebit v květnu stejně jako v září. Většinu běžných druhů obuvi lze koupit v barefoot verzi. Úplně bezproblémové jsou sandály, plátěné tenisky či kožené boty. Menší či velmi omezený výběr je bohužel ve výběru sněhulí či zmíněných gumácích. Ale nevybavuji si, že bych se někdy setkal s požadavkem na botu, která by se vůbec nevyráběla, pominu-li speciální boty pro pracovní účely. Ty mají bohužel přesně předepsané vlastnosti, jako je např. kovová špička či konkrétní vlastnosti podrážek.

bareobuv.cz_1

Zajímá vás o barefoot obuvi víc informací? Koukněte na blog eshopu, třeba vás některé z témat zaujme.

SLEVA 10% na celý nákup platí pro všechny, kdo dočetli až sem. 😉 Při objednávce v eshopu stačí zadat heslo Klára do políčka Kód kuponu a kliknout na zlačítko Použít kód.

(Foto z archivu barefootobuv.cz)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s