Laktační poradkyně Zuzana: Dejte si sklenici s vodou tam, kde kojíte

První část rozhovoru najdete zde.

Jak si poradit s přebytkem mléka, když začne miminko spát celou noc? Nedám případným odsáváním tělu opačný signál, než potřebuji? 

Záleží na tom, co chcete. Mimi třeba bude celou noc spát, ale vy ne, protože máte plná prsa, která bolí. Není snazší jej probudit? Pokud tohle není pro vás varianta, ve které se cítíte dobře, odsajte, ale jen do úlevy. Mléko se vám v mrazničce neztratí a tak silný signál to pro tělo není. Naopak si zajistíte pravidelnou stimulaci prsou i v noci, která je potřebná pro vytváření dostatku mléka během dne. Tahle fáze ale bývá obvykle jen krátkodobá, tělo se postupně přizpůsobí novému rytmu miminka a prsa bolet přestanou. 😊

V porodnici mi řekli, ať nekojím dříve než po dvou hodinách, aby dítě mělo čas mléko strávit. Jiní odborníci zase radí kojit kdykoliv si dítě řekne. Co říkáte vy?

Toto je klasický nonsens, který občas slýchávám. 😊 Toto se doporučuje, když podáváte UM, protože sušené kravské mléko není pro děti snadno stravitelné. Ovšem u MM to samozřejmě neplatí. To, jestli chcete dát dítěti režim, nebo ne, záleží na vás. Ale kojit co 3 hodiny po dobu 20minut je rada stará minimálně 60 let a už dávno přežitá. Díky ní mnoho našich matek přišlo o mléko, protože v důsledku měly tzv. slabé mléko, málo mléka atp.

Kdo z nás jí a pije co tři hodiny cca 20minut? A chtěli bychom to tak? Kolik čajíků, dobrůtek a kafí si denně dáme jen tak, protože máme chuť, nebo se chceme dobře cítit a ne z důvodu, že máme hlad? Proč bychom našim dětem nemohly taky občas dopřát a nechat je na chvilku u prsu mezi hlavním kojením? Záleží na každé mámě a mimču, v čem se cítí dobře. Někdo má rád režim, někdo ne. Určitě je tady na místě rada nejít přes sebe, ale hezky se s miminkem domluvit a vyjít si vzájemně vstříc. Nekojit za každou cenu, protože jsem to někde slyšela a naopak nedržet se striktně režimu, když mimi pláče hlady.

Tady bych ráda ještě řekla, že děti velmi často pláčou, protože maminka je nervózní nebo nešťastná, a to pak vypadá, že mimi chce kojit stále. Vlastně to tak trochu je. Mimčo ale nepláče hlady, chce ujištění, že vše je v pořádku a kontakt s maminkou mu to ujištění dává. Pro dítě je kojení uspokojování všech potřeb najednou. 😊

Souvisí množství mléka s pitným režimem maminky? Kolik litrů tekutin by denně měla vypít?

Určitě souvisí. Běžně se doporučuje 30 ml na 1 kg váhy, při kojení je vhodné trochu přidat. Takže když máte 60 kg, potřebujete 1800 ml plus minimálně 0,3 l navíc. Doporučuji polévky, když ženy nejsou zvyklé pravidelně pít. A například také meloun se počítá do pitného režimu, naopak pozor na kávu, která odvodňuje. Zas tak velká věda to není, tělo si řekne. Na místech, kde pravidelně kojíte, mějte velkou sklenici vody, protože žízeň přichází vždy, když kojíte. 😊 Na to nezapomínejte! Tato doporučení platí hlavně pro maminky v šestinedělí. Když je miminku rok a téměř plně se kojí, je samozřejmě potřeba přidat tekutin mnohem více. Pitný režim je velmi individuální a záleží na více faktorech – počasí, stáří a velikost miminka, nemoc, míra pocení…

Je ale dobré zjistit, zda je nedostatek mléka způsoben nedostatečným pitným režimem. Může se to stát, ale mnohem častěji je na vině stres. Tyto konkrétní věci řeším s maminkami na konzultacích. V tom spočívá exkluzivita individuálního poradenství. Na internetu toho vyčtete mraky, ale na vás to platit nemusí. Nebo, a to je taky časté, že je daná informace vytržená z kontextu. A pak si žena mylně myslí, že je beznadějný případ, protože vyzkoušela vše, co vyčetla, a nic nepomohlo. Dobrá laktační poradkyně, která je vnímavá, se při osobní konzultaci dozví vše potřebné, aby zjistila, kde je zakopaný pes, a ženě poradí na míru.

U pitného režimu je důležité, aby maminky nezapomínaly na pocit žízně, který se často v době kojení objevuje a je třeba se jím nechat vést. Jsou ženy, které žízeň necítí, ale to je pak zase potřeba zjistit, proč, a opět řešit individuálně.

Když dítěti vylezou první zoubky a při kojení kouše, je možné nějakým způsobem v kojení pokračovat a zabránit poranění bradavky?

Být bdělá a nenechat se kousnout. 😊 Vysvětlit dítěti, že máte z kousnutí obavu a říct mu, ať je opatrné. Já vím, že to pro mnohé může znít zvláštně, ale děti nám opravdu rozumí. A rozumí slovům a záměrům víc, než si často myslíme. Nemohou mluvit, ale například děti neslyšících matek znakují už v 5 měsících věku první jednoduché znaky. Takže nejenže rozumí, i chtějí mluvit, ale jejich tělo na to zatím není fyzicky připraveno.

Poradíte první pomoc při zánětu prsu? Jak poznám, že mi domácí léčba nepomohla a měla bych zajít k lékaři?

Zánětu prsu obvykle předchází nedostatečně vyléčené zadržování mléka (retence), které žena pocítí bolestivostí jednoho nebo obou prsů, které nebyly dostatečně vyprázdněny. Zadržování mléka je docela běžná obtíž a je snadno léčitelná. Zadržování mléka bolí a je potřeba jej zaléčit nahříváním prsou před kojením, masáží bolavého místa a přiložením dítěte tak, aby jeho bradička při kojení byla v oblasti městnání mléka. Pomáhá obklad z tvarohu nebo také z listu zelí, který se dává mezi kojením. Neléčené zadržování může vést k zánětu prsu, který je spojen s vysokou horečkou.

Zánět je dobré přeléčit obkladem z tvarohu a éterického oleje z levandule a samozřejmě také nahříváním a masáží prsou před kojením. Po těchto obkladech obvykle horečka velmi brzy odezní a vše se vyřeší bez léků a návštěvy lékaře. Zánět není důvod k ukončení kojení. Velmi často je jeho příčinou také zadržování emocí, především zlosti, ať už na cokoli, nebo kohokoli.

Když domácí léčba zánětu nezabírá a horečka přetrvává 2 dny, je dobré jít k lékaři, který může předepsat antibiotika nebo někdy taky syntetický oxytocin. Samozřejmě je dobré se ujistit, zda jde o antibiotika slučitelné s kojením. V naprosto výjimečných případech, kdy je zánět vleklý nebo chronický je potřeba jej řešit chirurgicky. Ale i tento zásah obvykle není kontraindikací ke kojení.

Mnoho maminek, které si informace neověřují, přestanou při zánětu kojit, protože to někde vyčetly, nebo jim lékař prostě řekne, ať dají umělé mléko, že to budou mít snazší. A taky se naopak najdou ženy, které i s vleklým zánětem a vývodem z prsu kojí. 😊

Co byste na závěr vzkázala kojícím maminkám?

Ať kojí s láskou a radostí. Je to čas, který je neopakovatelný pro maminku i její dítě.

(Foto z archivu Zuzany Chovancové Holubové)

2 komentáře Přidejte váš

 1. Tereza píše:

  Diky za rozhovor, krasne cteni 🙂 moc se mi libi ta myslenka, ze nam deti rozumi, obcas se mi uz stalo ze po nekolika spatnych nocich jsem malou poprosila ze bych se potrebovala vyspat a jestli by zkusila hezky spinkat a ono to vyslo 🙂 stejne tak ji vzdycky rikam co s ni budu delat, driv se lekala, kdyz jsem ji myla oci bez varovani a kdyz ji to ted oznamim predem uz je v pohode 🙂

  To se mi líbí

  1. mamalineblog píše:

   Terko, moc díky. 🙂 Taky s tímhle mám u Olivera hodně podobných zkušeností. S kousáním si teda zrovna moc říct nedá. 😀 Ale jinak ho např. prosím, ať je hodný, že se potřebuju v klidu najíst… A to se celkem rychle naučil. Stejně tak už delší dobu rozumí to, co denně opakujeme – že se půjde koupat, papat, zavoláme pejska atd. atd. Nedokážu si představit, kolik toho miminka mohou rozumět, ale opakující se hesla určitě začínají chápat mnohem dřív, než si člověk myslí.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s