Personalizovaná kniha přinese dětem i rodičům nový zážitek ze čtení

Mirka a Radek Urbánkovi patří mezi šťastlivce, kteří svoji práci přímo zbožňují. Vlastní tiskárnu provozují už desítky let. Celkem nedávno se pustili do speciálního projektu – originálních knih. Loni v červnu spustili e-shop a dnes, za pouhý rok, už se to na něm hemží víc než 30 personalizovanými příběhy určenými dětem. Ty jsou hlavními hrdiny personalizovaných knih. V čem jsou Originální knihy jedinečné, je množství prvků, které lze v příběhu dítěti přizpůsobit. Hlavní postava se nejen stejně jmenuje, ale má i tytéž kamarády, přezdívky… Koneckonců na všechny podrobnosti jsem se vyptala přímo Mirky Urbánkové.

Jak vznikl nápad vyrábět personalizované knihy?

Správným načasováním náhod. Byli jsme jednou s mužem na návštěvě u naší malé neteřinky a synovce. Těsně po Vánocích. Nikolka a Tadeáš se chlubili dárečky, které dostali. Možná proto, že provozujeme už léta tiskárnu, jako první jsme sáhli po knížkách, které nám děti ukazovaly. Byly obyčejné, a přesto jiné. V krátkém příběhu byla použita přímo jména Nikolky i Tadeáška. V osobní knížce byli hlavními hrdiny.

Doma jsme si pak s mužem o dětských knížkách na jméno povídali. Oba nás napadlo, že pouze jejich jméno v textu je pro děti málo. Aby bylo dítě skutečným hrdinou příběhu, muselo by se mnohem více personalizovat. Jméno na obálce v názvu knížky. Jméno kamaráda v textu. Členové rodiny. Ale přizpůsobit jen text, to také nestačí. Malé děti ještě neumí číst. Chce to ilustrace, na kterých by svou postavičku dítko snadno poznalo. Jako tiskaře nás také zarazila nedostatečná úroveň materiálu, vazby i technického provedení knih, které jsme viděli. I to by mělo být perfektní. A tak vznikl nápad začít vyrábět kompletně personalizované knížky pro děti.

Co všechno bylo k realizaci tohoto nápadu potřeba? Přece jen vyrábíte knihy v pevné vazbě atd.

Rozhodnutí pustit se do výroby přizpůsobených dětských knih zapadalo do našeho oboru, ve kterém podnikáme – do tiskárny. Grafickou přípravu máme za ta léta zmáknutou, tisk také, takže u výroby šlo hlavně o dopilování dokončovacích prací. Doposud jsme v naší provozovně běžně produkovali brožované knížky, ale pevnou vazbu, vhodnou pro personalizované dětské knihy, jsme museli teprve důkladně nastudovat, pořídit stroje a vyškolit personál. Celá příprava nových produktů si vyžádala svůj čas. Dlouhé měsíce jsme promýšleli koncepci, jednali se spisovateli a ilustrátory dětských příběhů, řešili postupy s programátory. Vyrobili jsme stovky prototypů. Pak přišla na řadu stavba nového webu, tvorba systému personalizace, testování, změny a zase testování. Zásadní bylo nic neuspěchat, protože výsledná kvalita je pro nás vždycky prioritou.

Jak taková knížka vlastně vzniká? Můžete prosím popsat její cestu od objednání k zákazníkovi?

Zákazník si knižní titul vybere z nabídky na našem webu. K dispozici jsou knihy pro holky i kluky, rozdělené podle věku. Knížky máme pro miminka, předškolní věk, pro začínající čtenáře i pro puberťáky. Některé tituly máme i v angličtině a postupně přibývají další jazyky. Po výběru knížky zákazník jednoduše vyplní několik údajů o dítku, které jsou pro daný příběh potřebné. Pokud chce, může přiložit fotografii, která je pak vytištěna na začátku knihy. Vybere si způsob platby a dopravy a knížku objedná.

První věc, kterou pak děláme, je kontrola objednávky. Ta je určitě moc důležitá. Kontrolují lidé, automat by nestačil. Většina objednávek je v pořádku, ale někdy přece jen zákazník udělá překlep nebo jinou chybu. Když toto při kontrole objevíme, hned jej kontaktujeme mailem nebo telefonem a nepřesnosti dolaďujeme.

Pak už začínají pracovat naši grafici. Podle údajů z objednávky graficky připraví jedinečnou předlohu pro Originální knížku. A opět kontrola. V každé knížce na monitoru počítače zkontrolujeme několik set personalizovaných slov, vět a obrázků. A už jde knížka o patro níž do naší tiskárny a knihárny. Tam proběhne tisk a vazba knihy. V každém kroku výroby probíhají ještě průběžné kontroly. Pracujeme s vynikající technikou, ale každá knížka je originál a při výrobě převažuje pečlivá ruční práce. S klidným srdcem pak můžeme knížku zabalit a odeslat k našemu zákazníkovi.

Pro ty, kteří vaše knihy neznají, pojďme shrnout, co všechno může zákazník v knížce ovlivnit?

Je toho hodně. Samozřejmě je v každé knížce jméno a příjmení dítka, pro které je knížka určena. Vždycky je hlavním hrdinou pohádky nebo příběhu. Do knížky dáme na začátek věnování, které si zákazník napíše a také fotku dítěte, pokud si ji přeje. Uvedeme, s kým a kde vaše zlatíčko žije, kdy má narozeniny. Doplníme i jméno skutečného kamaráda nebo kamarádky, kteří v příběhu vystupují. Pro přizpůsobení ilustrací je důležité uvést barvu vlasů, očí, pleti. I barvu, kterou má dítko nejraději, využijeme v ilustracích. Závodník má v oblíbené barvě přilbu, pirát klobouk, školák tričko a princezna nebo víla zase šaty. Záleží na vybraném titulu knihy.

Kolik příběhů máte aktuálně v nabídce? Chystáte v dohledné době nějaké novinky?

Momentálně mají zákazníci na výběr 38 titulů, čtyři pohádky také v jednoduché angličtině. Letos ještě uvedeme dvě úplné novinky pro holky a dvě pro kluky. Děti se mohou těšit na milý příběh s tajemným deštníkem a exotickými zvířátky nebo na dobrodružnou výpravu do pravěku. Dvě knížky pro malé děti budou letos také přeloženy do slovenštiny. Ty jsme našim zákazníkům slíbili na předvánoční trh. Na dalších pohádkách a příbězích spisovatelé a ilustrátoři průběžně stále pracují.

Ke každé knížce z naší nabídky může zákazník objednat i doplněk s postavičkou z příběhu. Keramický hrnek, kroužkový blok nebo tričko.

Knížky jste mi poslali prakticky obratem, jak je stíháte tak rychle vytvořit a zároveň personalizovat?

Protože celá výroba probíhá přímo v naší firmě, nemusíme se spoléhat na termíny dalších dodavatelů. Všechny operace provádíme u nás. Grafiku, personalizaci, tisk, vazbu i expedici. Status „není skladem“ u nás neznáme. Činnosti máme zorganizovány tak, aby na sebe navazovaly. A proto můžeme vyrobit Originální knížku na míru za pouhých pár dnů. Víme, že jakmile zákazník objednávku odešle, nechce dlouho čekat. Nesmírně důležitý je náš spolehlivý tým, který táhne za jeden provaz a v náporových situacích dokáže zapnout i o víkendu. Svoji práci milujeme. S každou knížkou se doslova „mazlíme“, aby šla k zákazníkovi v té nejvyšší kvalitě a také v solidním termínu.

Které knížky pro holky a které pro kluky aktuálně frčí nejvíce?

Nejvíce se prodávají knihy pro menší děti. Více než třeba pro desetileté. Populární je kniha Moje jméno, objednává se pro holky i pro kluky. Knížku dávají rodiče narozeným miminkům i předškolákům. Dokonce jsme tuto knížku vyráběli i pro dítko ještě nenarozené. Fotka v knížce byla z ultrazvuku a místo data narození jen měsíc a rok. Pro malé holčičky dost frčí Pohádkový den princezny Bětky, pro malé kluky zase Lukášek a pejsek popleta. Oblíbeným titulem se stává i jedna z našich novinek – Slabikář povolání pro Barunku a Slabikář povolání pro Ondráška. Pro větší dítka se hodně objednávají tituly Štěpánka objevuje planety nebo Vašek detektivem ve škole. Jak se statistikou zatočí naše nové příběhy, které připravujeme k vydání, to se uvidí po Vánocích.

Máte zpětnou vazbu od zákazníků, jak na knížky děti reagují?

No jéje. Reakce dětí jsou pro naši práci hlavním motorem. Velice nás potěší každý e-mail, telefon nebo hodnocení na Facebooku. Lidé nám píší celé příběhy, jak u nich doma radost z dárku probíhala.

Tak sem s nějakým… 🙂

Jedna maminka nám psala, že tříletá dcerka se na předčítání knížek nikdy nedokáže pořádně soustředit, odbíhá k jiným činnostem. Jakmile jí objednali Originální knížku Sandruška a šťastný pejsek, je všechno najednou jinak. Má z příběhu velkou radost, chce ho číst pořád dokola, opakuje pasáže, ukazuje na obrázky, prostě je nadšená, že je celý příběh o ní.

Jiná zákaznice nám psala, jak knížkou okouzlila své starší dítě poté, co se doma objevilo novorozeně. Starší Lukášek cítil méně pozornosti a naše knížka, kde byl on hlavním hrdinou, jeho emoce vyrovnala.

Maminka osmiletého klučiny nám napsala, že naše knížka Toník detektivem ve škole byla první, kterou její druháček přečetl s chutí. Poslala nám k tomu i fotku Tondy s knížkou.

Nejvíce nám záleží na tom, jak reagují děti, ale někdy i reakce dospělých potěší. Jedna mladá babička nám telefonicky děkovala hned z pošty, že knížku Pohádkový den princezny rozbalila a v momentě se radostí rozplakala.

Vzpomenete si i na nějakou reakci, která by vás třeba překvapila?

Co jsme nečekali? Párkrát už se stalo, že naši knížku objednali lidé k narozeninám pro dospěláka. Jedna slečna nám psala, že už neví, jaký originální dárek příteli vymyslet, že má v prosinci narozeniny, svátek a ještě jsou Vánoce. Chtěla vědět, jestli by naše knížka byla vhodná jako vtipný dárek. Ke čtyřicetinám tedy muž dostal knížku Adámek a malý kocourek. A co na tom bylo nejlepší? Tento pan Adam u nás pak za půl roku objednal knížku Moje jméno pro jejich novorozenou dcerku Viktorku. To potěší!

Čteme reakce i mezi řádky. Když nám zákazník pošle v průběhu roku už třetí objednávku knížky pro stejné dítě nebo jeho sourozence, musí mít Originální knížky u nich doma úspěch. No ne? 🙂

 

Možná vám jen fotky Originálních knih nestačí. Tady si je můžete prohlédnout trochu důkladněji a v pohybu. Novinky můžete průběžně sledovat na jejich facebookové stránce.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s