Martin Mates z eko eshopu Econea: Nemusíte hned měnit svět, s ekologií stačí začít po krůčkách

Na eshopu Econea jsem v průběhu posledních let nakupovala několikrát. Líbí se mi široké portfolio eko produktů (nejen) do domácnosti, ze kterých si tam můžete vybírat pěkně pohromadě na jednom místě. Doporučuju se podívat např. na aktivní uhlí k filtrování vody, do toho jsem se zamilovala! No a tak mě napadlo oslovit Martina Matese, jednoho ze zakladatelů, a vyptat se na jeho pohled na ekologii. A taky mě upřímně docela zajímalo zákulisí eshopu. 🙂

Jak podle vás vypadá ideální ekologická domácnost? A jak by se její členové měli chovat?

To je poměrně těžká otázka. Naším cílem není vytvářet ideální ekologické domácnosti. Vždy totiž můžete jít ještě o krok dále. Spíše je to o tom dělat to, co je v našich možnostech a být vědomí v tom, co nakupujeme, a jak se chováme. Jako samozřejmost už dnes bereme třídění odpadu, a pokud v domácnosti používáte ekologickou drogerii pro praní, úklid, mytí nádobí a v koupelně přírodní přípravky, jste na skvělé cestě. Pak můžete pokračovat dále a začít šetřit vodu, změnit dodavatele elektřiny apod.

Pokud nemůžeme nebo nechceme žít přísně „eko“, kde vidíte rozumný kompromis? V čem lze a nelze ustoupit, jestliže chceme být ohleduplní k životnímu prostředí?

Asi to není o tom, v čem lze nebo nelze ustoupit. Každý jde svou cestou. Podle nás je to o tom, co je v individuálních možnostech jednotlivce, ať už z finančních, nebo pohodlných důvodů. My říkáme, že není třeba hned měnit celý svět, ale začít u sebe malými krůčky. Pokud jste s udržitelným životem ještě nezačali, můžete třeba jen vyměnit prostředek na nádobí, další měsíc něco dalšího a tak dále.

Myslíte si, že dnes už lze všechny nezbytné domácí přípravky, kosmetiku apod. nahradit eko variantou, nebo jsou v téhle kategorii produktů ještě mezery čekající na zaplnění?

Pokud se bavíme o běžných věcech, se kterými se setkávám v domácnostech já, tak ano, úplně všechno už lze nahradit.

Co vás vedlo k založení eshopu Econea?

Eshop funguje zhruba tři a půl roku. Tenkrát jsme se osobně zajímali hlavně o stravu a zdravý životní styl. Já jsem měl firmu na internetové stránky a toužil založit nějaký vlastní projekt. Kolega Pavel si také procházel těžkým obdobím a hledal, s čím by mohl začít. Pro Pavla jsem v té době dělal nějaké stránky a moc jsme si rozuměli. Dali jsme se tedy dohromady a založili Econeu.

Používáte doma přípravky, které prodáváte? Co je podle vás za poslední dobu nejlepší vychytávka třeba v rámci úklidových prostředků?

Samozřejmě, že používáme. 🙂 Všichni, kdo u nás pracují, naše přípravky používají a postupně vše testujeme. Nejlepší vychytávka v úklidových prostředcích je dle mého Pomerančový odmašťovač od českých Yellow&Blue. Obsahuje pomerančové terpeny a naprosto skvěle voní. Jako vychytávku bych určitě doporučil nano hadříky E-Cloth, pomocí kterých můžete doma čistit různé povrchy pouze vodou.

Produkty nabízené na eshopu pečlivě vybíráte. Jakým způsobem, a jaká pro ně máte kritéria?

Toto je hodně široké téma. Zajímáme se o mnoho faktorů a není jasně daná hranice. Pořád vše znovu a znovu přehodnocujeme. Zajímá nás určitě složení přípravku, celkový přístup firmy, proces výroby, ale také účinnost apod. Každou věc posuzujeme individuálně. Některé prostředky například obsahují látky, které nejsou úplně v pořádku, ale stále jsou mnohonásobně lepší než běžné produkty. Mohou se tak pro mnoho lidí stát levnější vstupní branou do světa ekologických přípravků. I takové věci u nás mají místo, samozřejmě v rozumné míře. Chceme o takových rozhodnutích lépe informovat.

IMG_4669Co máme jasně dané je, že nechceme nic, co by bylo testované na zvířatech nebo obsahovalo jakékoli živočišné suroviny. Také se vyhýbáme palmovému oleji, ale tam je to velmi složité a u mnoha produktů to nelze zaručit ani dohledat (jde o deriváty z palmového oleje).

Vy osobně máte nějakou oblíbenou značku eko produktů? Co na ní máte rád?

Mám hodně rád drogerii Sonett. Je to opravdu špička na poli šetrných přípravků.

Na eshopu jsem si všimla také maminkovsko-dětské sekce. Které produkty z ní jdou nejvíc na odbyt?

Tuto sekci u nás máme velmi krátce, takže zatím těžko říci. Vypíchl bych plenky Moltex nebo vložky po porodu značky Organyc. Co půjde nejvíce na odbyt, ukáže až čas.

Plánujete výhledově na eshopu nějaké novinky?

Určitě ano. V podstatě každým dnem přidáváme nové produkty nebo pro ně připravujeme texty. Chceme se nyní více věnovat právě sortimentu pro maminky s dětmi a dekorativní kosmetice, která u nás zatím chybí.

(Foto z archivu Martina Matese)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s