Jak správně šátkovat: Poslechněte své tělo a signály dítěte

Iva Gondeková se metodě šátkování věnuje přes 7 let. Ročně naučí desítky maminek nosit správně své děti v šátku, a to nejen prakticky, ale hlavně empaticky. Jestli jste stejně jako já na šátkování zatím neměli názor, nebo jste o něm slyšeli rozporuplné informace, je tenhle rozhovor přesně pro vás.

Nošení v šátku přináší několik nepopiratelných výhod – maminka je v těsném kontaktu s dítětem, které tak obvykle bývá klidnější, a je zároveň mobilnější než s kočárkem. Jaké další benefity šátkování přináší?

Hlavně působí pozitivně komplexně na celkový vývoj dítěte. Když se podaří šátek pohodlně navázat, miminko je spokojené a vidíte i na mamince, jak se začíná usmívat, je to nepopsatelná síla, radost. Intuitivně cítíme, že dítě v šátku u mámy je správně. I vědeckými metodami máme ověřeno, že těsný tělesný kontakt sám o sobě je pro miminko v prvních dnech a týdnech základní komunikační prostředek. Ve spojení s pohybem, tedy nošením, se pak jeho účinek ještě zintenzivňuje.

Jsou podněcovány téměř všechny smysly, vč. rovnovážného, pozitivně je ovlivňováno dýchání, krevní oběh, regulace tělesné teploty, trávení a také přírůstek na váze. Dítě může vnímat své tělo, samo sebe, ve spojení s láskyplně pečující osobou. Dítě je ve středu dění a současně není středem pozornosti, matka má volné ruce! Dítě se učí také pohybové vzorce chůze, orientaci v prostoru, získává zkušenosti zcela mimo své schopnosti a přitom v bezpečí. Evelin Kirkilionis říká, že tělesný kontakt ve spojení s pohybem jsou výživou pro duši.

Stejně jako tisíce maminek nedají na nošení dětí v šátku dopustit, najdou se i odpůrci tvrdící, že šátkování ničí dětem i matkám páteř, vyvolává v dětech závislost na blízkosti matky… Co je na tom pravdy?

Nejprve k té obavě z rozmazlenosti, tedy závislosti. V prvních týdnech a měsících života je dítě opravdu plně závislé na láskyplně pečující osobě. Nošení patří v tomto období mezi jeho základní potřeby. Plněním základních potřeb předáváme dítěti bezpečí a jistotu, že je vše v pořádku, neboť ono se teprve musí zorientovat ve světě, dokud nebude tělesně a duševně tak vyzrálé, že začne samostatně objevovat svět. Teprve kolem 9. měsíce věku existují pro dítě osoby a předměty i tehdy, kdy je nevidí, neslyší nebo se jich nemůže dotknout.

Věda zařadila lidské dítě mezi specifický druh mláděte, tzv. nošence, který je uzpůsoben na nošení svou anatomií, reflexy. Při zneklidnění hledá dítě blízkost matky, láskyplně pečující osoby. Plněním základních potřeb v prvních měsících a letech života mu dáváme bezpečný základ pro samostatný rozvoj.

A ten fyzický aspekt?

Dítě se rodí s fyziologicky zakulacenou páteří, esovité zakřivení se vytváří teprve v průběhu růstu a objevuje se až se samostatnou chůzí. Dětská páteř potřebuje oporu a šátek ji poskytuje ideálně. Obepíná celá záda až po krční páteř, dítě tvoří jednotku s matkou, nemusí balancovat. Nedostatečně podpořenou dětskou páteř poznáme tak, že mezi matkou a dítětem je hodně prostoru, takže dítě se hroutí do sebe.

Zda nošení zatěžuje páteř ženám, je velice individuální. Mnohé matky, které mají problémy se zády, vypovídají, že nošení v šátku naopak jejich zádům ulevuje, protože je zpevňuje, vytváří jakoby podpůrný korzet, a tím je nutí se narovnat. Nošení v šátku je méně náročné než nošení na rukou. Samozřejmě se může stát, že nošení je pro matku velmi zatěžující a bolestivé pro její záda, v tom případě se doporučuje nosit jen tolik, kolik je nutné.
Nošení je skvělé, ale pro vytvoření krásného vztahu mezi rodiči a dítětem je rozhodující láskyplný přístup, cit a náklonnost, které můžeme pěstovat vždy, i bez nošení v pomůckách. Tělesný kontakt a pohyb můžeme zprostředkovávat i jinými způsoby – babymasážemi, mazlením, hrami, apod.

Do jakého věku je vhodné děti v šátku nosit?

Ani zde neexistuje jednotný předpis. Zpravidla se děti nosí, dokud samostatně nechodí. Poté zhruba do tří až pěti let bývají nošeny podle potřeby.

Existuje nějaké omezení, kolik hodin denně bychom dítě v šátku maximálně měli mít?

Můžeme nosit tak dlouho, dokud je nám to oběma pohodlné. Někteří rodiče nosí občas, jeden den pár chvil, druhý den více, třetí vůbec. Některé děti potřebují hodně tělesného kontaktu a nosí se i mnoho hodin denně. Důležité je sledovat signály dítěte i svoje. Nošení není povinnost. Při potížích doporučuji kontaktovat lékaře nebo fyzioterapeuty, někdy je třeba získat pro vyjasnění vlastního přesvědčení názor vícero odborníků.

Pokud se šátkováním nezačneme hned po porodu, přijme ho dítě obvykle bez problému i později, nebo to bude chtít nějaké finty?

Dítě může přijmout pozdější začátek šátkování zcela bez problémů a ocenit jej! Při počáteční nervozitě lze doporučit navázat dítě na usnutí, po nakrmení, vyčůrání, tzn. po splnění fyziologických potřeb.

Jak je to s učením se správného vázání šátku? Je lepší počkat, až se dítě narodí, nebo se to naučit už předtím?

Osvědčilo se, když přijde maminka již v těhotenství – naučí se vázat šátek s panenkou, a po porodu už to buď zvládne sama, nebo lektorka přijde na první navázání, nebo podle potřeby. Jde to pak mnohem snáze, už se nemusí tolik soustředit na učení vázání, spíše na své miminko.

Dá se naučit správně šátkovat i podle video návodů a rad na internetu? V čem vidíte přidanou hodnotu „live“ lekce s profi lektorem?

Naučit se vázat šátek vyžaduje trochu cviku. Ano, rodiče se to mohou naučit podle video návodů, i v kombinaci s radami na internetu. Na “live” kurzu oceňují maminky, že je jen pro ně, lektorka reaguje na jejich individuální situaci a potřeby. Osobní kurz poskytuje oporu při učení, matka se naučí prvky, které se do videí nevejdou a které právě ona potřebuje. Individuální kurzy také šetří čas, během jedné až dvou hodin se maminka naučí samostatně vázat, může se přidat i partner, babička nebo kamarádka a naučí se vázat ve dvou. K tomu se proberou všechny otázky, které v danou chvíli má/mají, což je další pomoc.

(Foto z archivu Ivy Gondekové)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s