10 tipů k látkovkám od blogerky Kate and baby

  1. Proč látkovat?

Na  látkové plenky jsem narazila ještě před tím, než jsem byla těhotná, a hodně mě zaujaly. Pečlivě jsem si uložila odkazy a v těhotenství se k tomu vrátila a pořádně nastudovala. Důvody, proč látkovat, jsou asi 3 – ekonomický, ekologický a zdravotní. Více o nich v mém videu. 😉

Proč látkuju já? Ne, že bych nebyla na ekologii, ale není to pro mě hlavní důvod. Rozhodně se mi líbí i finanční stránka, protože s látkovýma plenkama skutečně ušetříme. Ovšem největší důvod je zdraví mé dcery a její pohodlí. Určitě sami uznáte, že radši celé dny budete trávit v bavlně či bambusu než v nějakém neprodyšném “igelitu”.

  1. Jaké složení materiálu zvolit?

Tady je to pro mě jasné – kombinace bambusu a bavlny za mě vede. 🙂 Kdy je tedy ve složení bambus kolem 70 %. Plenky pak krásně sají a zároveň celkem rychle schnou.

  1. Kolik plenek pereme a na jaký režim?

Dvě plenky za noc a přes den to může být cca šest kousků, takže kolem 8-10 plenek. Do budoucna plánuji prát ob den, takže to pak bude do 20 plenek. Peru na 60 stupňů, jak uvádí výrobce, plus přidávám máchání navíc. (Více zde ve videu.)

  1. Jaké prací přípravky na látkovky použít?

Já osobně mám radši gely než prášky a používám Persil Sensitive. Jsem s ním zatím moc spokojená, protože malé vyhovuje, krásně jemně voní a vše mi zatím vypral. Uvidíme časem. Aviváž se na plenky používat nesmí, protože snižuje jejich savost. Některé maminky na změkčení používají ocet nebo kyselinu citronovou.

  1. Cítí miminko rozdíl mezi látkovou a jednorázovou plenkou?

Já jsem začala látkovat těsně před koncem šestinedělí. Do té doby dceři plenky byly velké nebo neseděly. Rozdíl určitě pocítila, protože látková plenka nenasaje vlhkost, což miminko cítí. Dcera pláče hned, jak se vyčůrá. Jsem za to ráda, aspoň mi v tom neleží a je menší pravděpodobnost, že se jí vytvoří opruzeniny.

  1. Jaké „příslušenství“ k látkovým plenám dokoupit?

Co mě napadne jako první je Snappi sponka, kterou potřebujete, pokud používáte plenky čtvercové nebo vícevrstvé. Dále potom určitě nějaký koš na skladování plenek, pokud používáte látkové plenky i na cestách, tak rozhodně pytel na pleny. Za sebe mohu doporučit i pratelnou přebalovací podložku, protože těch jednorázových je docela spotřeba. (Více zde ve videu.)

  1. Top objev mezi látkovkami?

Tak tady vím okamžitě. Je to plenka, která se jmenuje PidiPuk. Je od firmy byVeru. Nikde jinde tuto plenku nenajdete, přišla s ní právě tato paní a minulý rok vyhrála plenku roku za snappi sponku.

  1. Kolik to stojí?

Investovali jsme něco kolem 10 tisíc korun. Možná 11 tisíc, když vezmu i ty věci kolem jako koš na plenky, pytel, plenkovník apod. Pořídit se plenky dají levněji, ale i dráž. Nejlevnější variantou jsou čtvercové plenky, které si sami skládáte + svrchní kalhotky. Tam se podle mě dá dostat na částku kolem 4 tisíc korun.

Jsou tu ale i plenky, které se jmenují AIO (all in one), a s těmi je to jednoduché jako s jednorázovými. Tam vychází jedna plenka na 500-600 Kč, takže pokud by někdo pořídil výbavu jen z nich, jsme cenově někde úplně jinde. 🙂

  1. Kde načerpat informace?

Snažila jsem se hledat jak na Youtube, tak u jednotlivých výrobců na stránkách. Ti větší výrobci mají většinou na webu spoustu článků a rad.

  1. Nej značky, které stojí za vyzkoušení?

Určitě byVeru a Anavy. Ty jsou za mě top! Dále je potom oblíbený Bamboolik, Petit Lulu a KatyvBaby.

(Foto z archivu blogerky Kate and baby)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s